Tai chi Kaune -

Tai chi Visiems

Apie tai chi

 Kinų gimnastika tai dzi čiuan (taichi, taiči), (kin. didžiosios ribos kumštis arba stilius) sparčiai populiarėja pasaulyje ir Lietuvoje. Vakaruose ji įvairiai vadinama "judesio poezija", "judesio menas", bet turbūt gražiausias ir subtiliausias jos pavadinimas "širdies kaligrafija".

Taidzi čiuan – tai universali kinų sveikatingumo, saviginos ir visapusiško tobulėjimo sistema. Jis priskiriamas Wu shu "vidinių" stilių grupei, kuriame yra akcentuojamas atsipalaidavimas, Či energijos bei darnus savo ir/ar partnerio (atliekant pratimus porose) kūno jūdėsių valdymas.

 Taidzi čiuan tobulina ne tik kūną ir sąmonę, bet ir dvasią. Tai judesio ir meditacijos menas, turintis ilgą istoriją ir jungiantis savyje daugelį aspektų. Pavyzdžiui, kūnui - tai gydomoji, sveikatingumo mankšta ir efektyvus kovos menas, sąmonei - tai koncentracijos, valios jėgos  ir  lavinimas, dvasiai – tai meditacija, raminanti psichinę būseną pratimų sistema.

Taidzi čiuan - sustiprina sveikatą ir pagerina gyvenimo kokybę. Šios sistemos pagrindas – plastiški ir lėti judesiai, kurie teigiamai veikia žmogaus kūną ir psichiką. Šiandien Taidzi čiuan atlieka milijonai žmonių visame pasaulyje. Ir šio meno populiarumas sparčiai auga, jis tampa populiariausia pratimų rūšimi pasaulyje. Ko gero, tokio greito populiarumo augimo priežastis yra pagrindinis faktas – kad ši nuostabi sistema pastebimai ir realiai pagerina savijautą ir stiprina sveikatą.

Praktikuodami Taidzi čiuan daugybė žmonių patiria sielos ir kūno harmoniją. Taidzi ciuan judesiai lėti ir kruopštus, suderinti su giliu, ramiu kvėpavimu.

Taidzi čiuan esmę sudaro – kūno atpalaidavimas. Lėti ir koncentruoti judesiai padeda įveikti stresą ir ne tik. Pagerėja kraujotaka, kūno laikysena, sustiprėja imuninė sistema. Visa tai pagerina gyvenimo kokybę ir manoma, kad pailgina jo trukmę. Taidzi čiuan pratimai:

·        ramina protą ir sielą; 

·      jų dėka atpalaiduojamas kūnas ir sąmonė nuo nereikalingos įtampos;

·        skatina gyvybinės energijos Ci tekėjimą kūne;

·        švelniai masažuojami vidaus organai;

·        pagerina visų organizmo sistemų, ypatingai kvėpavimo ir širdies – funkcinę būklę

·        skatina kraujo ir kitų skysčių apykaitą organizme 

·        gydo ir stiprina visus vidaus organus

·        stiprina raiščius, sausgysles, raumenis, sąnarius ir kaulus

·        pagerina kūno laikyseną ir judesių koordinaciją/ šalina laikysenos defektus

·        padidina kūno lankstumą ir sąnarių paslankumą

·     stiprina sveikatą ir imuninę sistemą, didina atsparumą ligoms

·        padeda įveikti stresą

·        vysto žmogaus kūrybinį/saviraiškos, dvasinį potencialą, intelektą

·        skatina dvasios ramybę/ gerina gyvenimo kokybę

·        sulėtina organizmo senėjimo procesus/ ilgina gyvenimo trukmę

Taidzi čiuan dar vadinama pusiausvyros menu, nes iš pradžių mokomasi koordinuoti visą savo kūną, o vėliau vyksta įdomūs dalykai – fizinio kūno pusiausvyra ir koordinacija ima veikti emocijas, protą ir sąmonę. Palaipsniui dingsta nereikalingas susijaudinimas, išsiblaškymas, stiprėja vidinis susikaupimas, kuris padeda iš begalinio informacijos srauto atsirinkti tai, kas mums reikalingiausia.

Taidzi čiuan praktika stiprina pagrindinę viso kūno energiją. Sveikata iš esmės priklauso nuo to kaip mūsų kūne teka energija ir, žinoma, nuo vidinių organų būklės. Taidzi čiuan stiprina vidaus organus, skatindama kraujo ir kitų skysčių apykaitą organizme.

Taidzi čiuan iš tikrųjų yra galinga priemonė kūno ir dvasios tobulinimui. Tai meditacija judesyje, joga ir baletas vienu metu. Taidzi ciuan – tai pusiausvyra. 

Taidzi čiuan kilmės klausimas yra labai jautrus ir sudėtingas klausimas, nes skirtingų stilių arba mokyklų atstovai stengiasi įrodyti savo tiesą. Ypač tai liečia Wudang ir Chen stilius*.

Bet visa kas aukščiau išvardinta gali neveikti jei praktikuojantis Tai chi negyvens sveikai, harmonijoje su gamta, savimi ir aplinkui esančiai žmonėmis!

Daugiau informacijos žiūrėti skyriuose Straipsniai,  Literatūra arba Nuorodos.

remiantis www.dojo.lt ir kt. šaltiniais, daugiau info žr. Literatūra, Nuorodos ir Straipsniai.

Tai dzi ciuan (tai či) praktikų programa:

Meditacija: meditacija yra neatskiriama tai chi dalis, todėl labai svarbu praktikuoti ją sistemingai ir uoliai. Pagrinde praktikuojame stovimą (wu ji) ir sėdimą meditaciją (za zen). 

Baziniai judėsiai (Ba Fa) - 13 pozicijų. Zhan Zhuang (kin. stovėjimas stulpu) kūno taisyklingos stovėsenos (struktūros) formavimas. Chan si gong - "šilko siūlo vyniojimo" parengiamieji judesių ir Či energijos valdymas. 

Judesių kompleksai (Tao lu) be ginklo:

Pekino (Beijing) 24 forma;                                                                                   Yang stiliaus 40 forma;                                                                                           Pekino (Beijing) 48 forma; 

 

Pekino (Beijing) 42 forma; 

Chen stilius - Shi jiu Shi - bazinis 19 judesių kompleksas;                   Chen stilius - Lao jia Yilu - pirmas senasis judesių kompleksas;                   

Sun stilius - 73 forma. 


 


Judesių kompleksai su ginklu                              

Taidzi Jian - judesių kompleksai su siauru kardu;  

Taidzi Fan -  judesių kompleksai su vėduokle. 

Taidzi yang shen zhang/stick kompleksas su lazda. 

Taidzi bo/ Wu shu kompleksas su lazda. 


Kiti pratimai:

Tui shou (kin. stūmimas rankomis) - tai porose su partneriu daromi pratimai, skirti vidinės jėgos ir partnerio pajautimo lavinimui.

Taidzi shou (tar. čžou) - pratimai su kamuoliu.

Taidzi ruler - pratimai su trumpa lazdele.


Ci gong/ gun/ Qi gon pratimai:

Ba Duan Jin /  / 八段锦 / Qigong - 8 brokato skiautės

Wu Qin Xi - 5 gyvūnų žaismas


Tai dzi ciuan užsiėmimų taisyklės

Lankantis treniruotes pasižada ir įsipareigoja:

  • Reguliariai lankyti užsiėmimus ir nevėluoti į treniruotes;
  • Uoliai ir sistemingai kartoti išmoktus judesius ir ne treniruočių metu;
  • Treniruočių metu elgtis pagarbiai, mandagiai, draugiškai ir geranoriškai. Elgtis dorai ir palaikyti aukštus etikos standartus užsiėmimų metu, iki jų ir po jų;
  • Netrukdyti kalbomis treniruočių metu;
  • Laikytis visų metodologinių nurodymų;
  • Nedalyvauti kitų tai či stilių ar mokyklų, ar mokytojų treniruotėse ir seminaruose iš anksto apie tai nepranešus treneriui ir negavus jo sutikimo/leidimo;
  • Neatvykstant į treniruotes informuoti instruktorių (SMS žinute);
  • Draudžiama į treniruotes atvykti apsvaigus nuo alkoholio ar narkotinių ir psichotropinių medžiagų;
  • Laiku (iki einamojo mėn. 10 d.) mokėti įmokas už užsiėmimus;


Tai dzi čiuan terminų žodynas:

(kaip ir bet kuri kita sritis (mokslo, meno, sporto) tai dzi ciuan turi savitą terminiją arba žodyną, todėl kiekvienam praktikuojančia ir siekiančiam meistriškumo privaloma juos žinoti):


Ba Fa - tai dzi bazė kuria sudaro 8 pagrindiniai judesiai ......


Či energija - .....

Gun fu - tai yra išlavinti įgūdžiai. Vakaruose šis terminas buvo dirbtinai pakeistas į kung fu, kuriam suteikta sintetinė prasmė labiau reiškianti kovinius filmus su (estetinėmis ir efektingomis) muštinėmis.


Dzing  (Jin)- .....

Juang - .....

Jung Ciuan - .....

Kun - .....


Lao gun - .....


Pan Meng - fizinės jėgos naudojimas dvikovoje. Tai yra viena iš pagrindinių sąvokų, nes remiantis taidzi čiuan principais fizinė jėga neturi būti naudojama tai kaip daroma "išoriniuose arba kietuose" stiliuose. Kartais per parodomasiąs programas, net ir įgudę, ir patyrę praktikai susigundo parodyti tai dzi praktinį pritaikymą ir kas iš to gaunasi, spėkite - Pan Meng. Todėl, kad parodomosios programos ir teatrališkos, ir imitacinės, ir ne tikroviškos. Kadangi tikrovėje reginio nebūtų, o būtų greičiausiai trauma, lengva arba sunkti, priklausomai nuo užpuoliko ketinimų ir kuo ketinimai rimtesni tuo jo traumos sunkesnės. 

U sin - .....


Bus daugiau .......

tai či | Tai chi kaune.lt